Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!
TRANSLATE
 
5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.2
5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.2

5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.2

Najwyraźniej objawy napięcia przedmiesiączkowego na tyle poważne, że można je sklasyfikować jako PMS, są wynikiem wahań hormonalnych i braku równowagi. Co więcej, istnieją dowody sugerujące, że używanie nasion konopi indyjskich może mieć kilka skutków w fazie lutealnej (okno między samą owulacją a rozpoczęciem miesiączki).

 

 

Używanie nasion konopi może:

  • Tłumić poziom progesteronu
  • Zmienić poziomu innych ważnych hormonów, takich jak prolaktyna i kortyzol
  • Hamować wpływ składników aktywnych na hormon luteinizujący

Ponownie musimy zauważyć, że dokładne mechanizmy, które działają, nie zostały jeszcze w pełni zbadane i zweryfikowane. Ale jasne jest, że układ endokannabinoidowy ma do odegrania pewną rolę i że kobiety, które w tym czasie doświadczają nieprawidłowych objawów, mogą odnieść korzyści z celowanych terapii kannabinoidowych 

Rzeczywiście, na całym świecie jest niezliczona ilość kobiet, które odczuwają subiektywną ulgę po nasionach marihuany w fazie przedmiesiączkowej, chociaż może to wynikać bardziej ze znanych przeciwlękowych i rozluźniających skutków marihuany, niż z bezpośredniego wpływu na poziom hormonów.

 

  1. Składnik aktywnych może skrócić cykl menstruacyjny

Dowody na to, że składniki aktywne powoduje skrócenie cyklu menstruacyjnego u ludzi, są nieliczne, ale warte wspomnienia. W badaniu z 1986 r. dotyczącym wpływu składników aktywnych na hormon luteinizujący zaobserwowano, że całkowity czas trwania cykli menstruacyjnych zmniejszył się u kobiet otrzymujących nasiona konopie indyjskie w porównaniu z tymi, którym podawano placebo.

Co ciekawe, starsze badania na naczelnych innych niż ludzie wskazują, że składniki aktywne może zmieniać długość cyklu, ale niekoniecznie go skracać. W  badaniu przeprowadzonym w 1980 roku na małpach rezus,grup a małp leczona składnikami aktywnymi w przeważającej mierze wykazywała znaczne wydłużenie czasu trwania cyklu. Jedna małpa miała cykl trwający 145 dni!

Oczywiście potrzeba więcej badań, zanim będzie można z jakąkolwiek dozą pewności stwierdzić, w jaki sposób i czy u ludzi wpływa to na czas trwania cyklu miesiączkowego. Podobnie jak w przypadku efektu składników aktywnych blokującego owulację, może się zdarzyć, że tolerancja na jakikolwiek możliwy efekt szybko narasta.

 

  1. Składnik aktywny może wpływać na implantację zarodka w macicy

W ciągu ostatniej dekady opublikowano kilka ważnych badań, które badały precyzyjnie dostrojony wpływ układu endokannabinoidowego na różne kluczowe procesy związane z poczęciem i wczesną ciążą. Kilka z tych badań wykazało, że poziomy anandamidu zmieniają się dramatycznie w cyklu miesięcznym. W szczególności pokazują, że poziomy anandamidu są  najniższe podczas „okna implantacji” .

Uwaga: Okno implantacyjne odnosi się do krótkiego okna czasu, w którym zarodek może z powodzeniem zagnieździć się w endometrium macicy. To okno zwykle występuje 6-10 dni po owulacji i trwa około trzech dni.

W badaniach, w których anandamid został sztucznie zwiększony na tym etapie, implantacja na ogół nie wystąpiła. Biorąc pod uwagę, że anandamid i składniki aktywne są agonistami receptorów kannabinoidowych, wydaje się, że spożycie składników aktywnych pestek podczas okienka implantacji może wywołać ten sam efekt. Jednak koncepcja ta jest zbyt uproszczona i niekoniecznie pasuje do tak złożonego systemu...

Potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować związek między używaniem nasiona konopi o wysokiej zawartości składników aktywnych, a blokowaniem wszczepienia zapłodnionej komórki jajowej do endometrium podczas okienka implantacyjnego. Do tego czasu, aby być po bezpiecznej stronie, kobiety które chcą zajść w ciążę, powinny prawdopodobnie zaprzestać używania nasion marihuany co najmniej 24 godziny przed “otwarciem” okienka implantacji.

 

Składniki aktywne do niehormonalnej kontroli antykoncepcji?

Wydaje się, że składniki aktywne mają zdolność nie tylko hamowania owulacji, ale także zapobiegania implantacji zapłodnionych jajeczek w endometrium. Sugeruje to, że skłądniki aktywne lub podobne związki mogą być wykorzystywane jako podstawa niehormonalnych leków antykoncepcyjnych.

Co ciekawe, istnieją dowody na to, że używanie nasion cannabis zwiększa przyjemność seksualną u użytkowników, co może pomóc w przeciwdziałaniu negatywnemu wpływowi na wskaźniki płodności!

 

***

5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.1

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl