Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!
TRANSLATE
 
5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.1
5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.1

5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.1

Nasiona konopi indyjskich, z bogatym spektrum fitokannabinoidów, takich jak składniki aktywne i CBD, są od dawna stosowane w medycynie tradycyjnej w odniesieniu do płodności i reprodukcji.

Teraz naukowcy zaczynają odkrywać, jak ważny jest system endokannabinoidowy dla biologicznych mechanizmów kontrolujących te podstawowe procesy.

 

Czy używanie nasion marihuany wpływa na płodność i cykl menstruacyjny? Cykl menstruacyjny jest złożony, a nasiona konopi indyjskich mogą wpływać na kilka aspektów i etapów. Zobaczmy, co mają do powiedzenia współczesne badania:

 

  1. Składniki aktywne może zmniejszać płodność w fazie owulacji

Przeprowadzono szereg badań dotyczących związku między układem endokannabinoidowym, a cyklem rozrodczym kobiety. Wielokrotnie wykazano, że poziomy kluczowego endokannabinoidu anandamidu różnią się drastycznie w różnych punktach cyklu menstruacyjnego.

Poziom anandamidu wydaje się być najwyższy w momencie owulacji – w momencie uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Ponieważ anandamid jest agonistą receptorów kannabinoidowych, można by oczekiwać, że wysoki poziom składników aktywnych (który jest również agonistą) niekoniecznie będzie szkodliwy dla owulacji.

Jednak garść badań z lat 70. i 80. sugeruje, że składniki aktywne mają silną zdolność blokowania owulacji u wielu ssaków, w tym u naczelnych (chociaż wydaje się, że nie ma żadnych badań konkretnie na ludziach). Wygląda na to, że składniki aktywne w nasionach cannabis robi to poprzez hamowanie produkcji hormonu krytycznego dla procesu owulacji, znanego jako hormon luteinizujący.

Podobnie jak w przypadku większości aspektów nauki o kannabinoidach, potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie ustalić, jaki jest związek między używaniem nasion konopi indyjskich a owulacją. Co ciekawe, wydaje się jednak, że tolerancja na działanie składników aktywnych, blokujące owulację może narastać u nałogowych użytkowników.

 

  1. Nasiona konopi indyjskich mogą zmniejszyć bolesne skurcze podczas miesiączki

Tradycyjnie kultury na całym świecie stosowały pestki w ziołolecznictwie do leczenia bolesnych skurczów menstruacyjnych. Powszechnie mówiono, że brytyjska królowa Wiktoria używała nasion konopi indyjskich do łagodzenia bolesnych skurczów. Biorąc pod uwagę, że jej osobistym lekarzem był znany lekarz od konopi William B. O'Shaughnessy, ta historia jest najprawdopodobniej prawdziwa. Fakt, że kilka lat później pasowała go na rycerza, sugeruje, że musiała to naprawdę docenić!

Obecnie wiele kobiet nadal używa nasion marihuany, aby złagodzić bolesne skurcze i odczuwać subiektywną ulgę. Mimo to, nie przeprowadzono formalnych badań potwierdzających jego skuteczność, a leżące u podstaw procesy biologiczne nie zostały zdefiniowane.

Wiadomo jednak, że składniki aktywne może działać jako silny środek przeciwbólowy i antynocyceptywny. Środek przeciwbólowy, to ogólne określenie; środki antynocyceptywne w szczególności powstrzymują nerwy przed wyczuwaniem sygnałów bólowych. Ponieważ zarówno składniki aktywne, jak i CBD  mają zdolność zmniejszania stanu zapalnego, może to przyczynić się do subiektywnego zmniejszenia dyskomfortu.

Dla tych, którzy szukają ulgi w bólu bez psychoaktywnych efektów składników aktywnych, CBD może być odpowiednim rozwiązaniem.

 

  1. Używanie nasion marihuany może tłumić kluczowe hormony podczas fazy przedmiesiączkowej

Podczas fazy przedmiesiączkowej (znanej również jako faza lutealna) wahania hormonalne mogą powodować szereg objawów. Należą do nich ból, drażliwość, wahania nastroju, zmęczenie i wzdęcia. Powszechnie wiadomo, że poziom niektórych hormonów, w tym progesteronu, znacznie wzrasta w tej fazie (podczas gdy inne hormony, takie jak estrogen, ulegają wyczerpaniu).

Kiedy te objawy są wyjątkowo ciężkimi objawami, zjawisko to nazywa się zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub PMS. Od lat lekarze przepisują dodatkowy progesteron w leczeniu ciężkiego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale ostatnie badania wskazują, że jest to nieskuteczne. Ogólny konsensus jest taki, że nieprawidłowe objawy napięcia przedmiesiączkowego są powiązane z niskim poziomem progesteronu w czasie, gdy powinien być wysoki. W rzeczywistości niektóre formy PMS wydają się być powiązane z nadmiernym poziomem progesteronu i obniżonym poziomem estrogenu.

 

***

5 NAJWAŻNIEJSZYCH SPOSOBÓW, W JAKI NASIONA KONOPI MOGĄ WPŁYWAĆ NA CYKL MENSTRUACYJNY CZ.2

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl