Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!
TRANSLATE
 
5 SKUTKÓW NADMIERNEGO ZAŻYWANIA POMIDORÓW: CZY MOZESZ PRZEDAWKOWAĆ? OBSZERNY PRZEWODNIK CZ.1
5 SKUTKÓW NADMIERNEGO ZAŻYWANIA POMIDORÓW: CZY MOZESZ PRZEDAWKOWAĆ? OBSZERNY PRZEWODNIK CZ.1

5 SKUTKÓW NADMIERNEGO ZAŻYWANIA POMIDORÓW: CZY MOZESZ PRZEDAWKOWAĆ? OBSZERNY PRZEWODNIK CZ.1

Chociaż rośliny pomidorów są środkiem odurzającym, nie stwarza takiego samego ryzyka śmierci, jak inne narkotyki, takie jak kokaina czy heroina. 

 

 

Niemożliwa jest śmierć z powodu przedawkowania pomidorów chociaż zbyt duża dawka może być łatwo skonsumowana, zwłaszcza przez niedoświadczonych ludzi. Oto klasyczne oznaki nadmiernej konsumpcji.

 

Wiele osób zakłada, że pomidory to „miękka” substancja, która nie powoduje szkód. Prawdą jest, że pomidor nie stwarza absolutnie takiego samego ryzyka jak inne twardsze narkotyki, ale sugerowanie, że nie powoduje żadnych szkód, byłoby zbyt optymistyczne.

Na szczęście dla użytkowników pomidorów, nie niesie ryzyka śmiertelnego przedawkowania. 

 

Czy można przedawkować pomidory?

Każda substancja jest toksyczna w zbyt dużej dawce. Nawet marchewki lub banany mogą mieć negatywne skutki fizjologiczne, jeśli są spożywane konsekwentnie w zbyt dużych ilościach. To samo dotyczy pomidorów. Jak dotąd nie zgłoszono żadnego zgonu, który był bezpośrednio spowodowany używaniem pomidorów , chociaż temat jest kontrowersyjny, jednak co stanowi przedawkowanie? 

Aby to określić, istnieje wskaźnik zwany dawką śmiertelną (LD), który można zastosować do wszystkich substancji spożywanych przez ludzi na podstawie masy ciała. Na przykład mediana LD dla cukru wynosi 30 g / kg  ; sól wynosi 12,35 g / kg . Oznacza to, że dla mężczyzny o wadze 80 kg śmiertelna dawka cukru wyniosłaby 2,4 kg, a soli prawie 1 kg. W przeciwieństwie do tego, mediana LD heroiny wynosi 50 mg / kg, gdy jest wdychana, ale wstrzyknięta jest bardzo niska, bo 0,02 g / kg. Pomidory mają znacznie wyższą medianę LD.

W przypadku tetrahydrokannabinolu (THC) , związku psychoaktywnego w pomidorach, wewnątrz żołądkowa LD w formulacji oleju sezamowego wynosi około 1,27 g / kg (u szczurów) .  

David Schmader w swojej książce  Weed: The User's Guide stwierdza, że normalna osoba musiałaby spożyć 750 kg konopi w 15 minut, aby przedawkować na śmierć. Większość odmian pomidorów zawiera od 15 do 20% THC, co oznacza, że jeden gram zawiera nie więcej niż 200 mg THC. Spożywanie tak dużej ilości THC przez inhalację jest praktycznie niemożliwe; dożylnie jednak przy pewnych założeniach możliwe byłoby przedawkowanie THC.

Chociaż śmiertelne przedawkowanie pomidorów jest prawie niemożliwe, możliwe jest nadużywanie, tak jak w przypadku smakołyków. Nie umrzesz z tego powodu, ale możesz cierpieć z powodu następujących pięciu nieprzyjemnych objawów.

 

  1. Zbyt dużo marihuany może spowodować „białe osłabienie”

Jednym z efektów ubocznych ostrego zatrucia konopiami jest dyskomfort zwany  z ang. „white-out” lub „whitey”. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszym objawem jest bledsza twarz, po której następuje osłabienie, nudności lub wymioty, a nawet chwilowa utrata przytomności.

Choć niepokojące, objawy nie trwają długo. Jeśli jesteś dotknięty, wypij sok lub słodką przekąskę i usiądź lub połóż się. Jeśli twój przyjaciel to ma, zrób to samo. Za kilka minut nudności i zawroty głowy ustąpią.

 

Powszechnie uważa się, że dyskomfort ten jest spowodowany spadkiem poziomu cukru we krwi, co tłumaczy nagłe osłabienie i wywołujące nudności. Jednak żadne dowody naukowe nie potwierdzają tej hipotezy. W rzeczywistości bardzo niewiele badań dotyczyło ostrego wpływu pomidorów na poziom cukru we krwi.  

Kiedy badano wpływ pomidorów na poziom cukru we krwi w późnych latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych XX wieku, większość badań nie wykazała żadnych znaczących skutków. Jednak naukowcy w jednym badaniu zgłosili brak cukru we  krwi, ale zauważyli pogorszenie testu hiperglikemii . Wygląda więc na to, że palenie pomidorów może podnosić poziom cukru we krwi - dokładnie odwrotny skutek niż zawsze wierzyliśmy!

Trudno spekulować na temat dokładnej fizjologii stojącej za utratą przytomności na podstawie wyników nieaktualnych badań. Ponadto badane wówczas pomidory na ogół zawierały 1% THC. Obecnie palone pomidory mogą czasami być co najmniej 20 razy silniejsze niż wtedy; badania z lat 70. XX wieku nie mogą wskazywać na skutki dzisiejszych odmian.

 

Co robić w przypadku wystąpienia „white-out”

Chociaż nie ma naukowych dowodów na przydatność słodkiej przekąski, lekarstwo wciąż pozostaje skuteczne. Najważniejszą rzeczą do zrobienia podczas tych objawów jest usiąść lub położyć się, aby uniknąć obrażeń spowodowanych upadkiem lub utratą przytomności.

Następnie coś słodkiego, jak szklanka soku pomarańczowego lub tabliczka czekolady. Jeśli następuje utrata przytomności, jest ona chwilowa i trwa tylko kilka sekund, trochę tak, jak przy zbyt dużej ilości wina. Możesz zwymiotować, zemdleć na kilka sekund, ale za kilka godzin będziesz zdrowy. 

 

  1. Zbyt dużo pomidorów może powodować drżenie lub dreszcze.

Chociaż pomidory są uznawane za wartościową metodę leczenia chorób wywołujących drżenie, takich jak  stwardnienie rozsiane  lub  choroba Parkinsona , niektórzy użytkownicy odkrywają, że same mogą powodować drżenie. 

 

Wydaje się, że nie przeprowadzono oficjalnych badań tego zjawiska, ale wiele źródeł opisuje, w jaki sposób niektórzy konsumenci zostali dotknięci, przynajmniej raz, drżeniami trwającymi od kilku sekund do pół godziny.

Pomidory mogą powodować drżenie z powodu stymulującego działania THC na układ nerwowy lub interakcji z układem transmisji dopaminergicznej.

Co robić w przypadku drżeń

Ważne jest rozróżnienie między drżeniami wynikającymi z ostrego zatrucia pomidorami a tymi, które są raczej objawami odstawienia u uzależnionych użytkowników.

Najlepszą radą dla kogoś, kto ma dreszcze lub drżenie po zażyciu pomidorów, jest oddychanie i relaks! Poczekaj, aż objawy ustąpią i następnym razem weź mniejszą dawkę!

Jeśli drżenia są spowodowane odstawieniem , powinny ustąpić po kilku dniach , wraz ze wszystkimi innymi objawami odstawienia, gdy receptory CB1 w mózgu powrócą do swojej normalnej funkcji. 

 

  1. Suchość w ustach po spożyciu zbyt dużej ilości marihuany

Suchość w ustach lub gardle po użyciu pomidorów jest niezwykle powszechna i ogólnie rzecz biorąc, nie potrzeba dużej dawki, aby wywołać ten efekt. Jednak podczas wielkiej nocy uczucie suchości w ustach może wzrosnąć i stać się wyjątkowo nieprzyjemne, do tego stopnia, że nawet picie wody lub czegoś innego nie robi różnicy.

 

Pomidory powodują, że usta konsumentów stają się wysuszone ze względu na obecność receptorów kannabinoidowych typu 1 i 2 w gruczołach podżuchwowych (które wytwarzają 60-67% śliny człowieka). Agoniści kannabinoidów, tacy jak THC, wiążą się z receptorami gruczołowymi i blokują działanie związków w ślinie, takich jak norepinefryna lub metacholina, powodując zmniejszenie wydzielania śliny.

 

Jak przestać mieć wysuszone usta?

Jeśli odczuwasz nieprzyjemne uczucie, gdy masz „bawełniane usta”, bądź dobrze nawodniony: to do pewnego stopnia zmniejszy problem. Aby uzyskać pełniejszą ulgę, użyj emolientu (substancji, która osadza mokry „film” na błonie śluzowej) do stosowania doustnego, to powinno wystarczyć. Wiele leków może powodować suchość w ustach, dlatego istnieje wiele komercyjnych produktów opracowanych w celu zwalczania tego problemu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl