Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!

DELTA-8 STAJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ POPULARNE WŚRÓD NASTOLATKÓW W USA

DELTA-8 STAJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ POPULARNE WŚRÓD NASTOLATKÓW W USA

DELTA-8 STAJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ POPULARNE WŚRÓD NASTOLATKÓW W USA

Z ogólnokrajowego badania wynika, że używanie THC Delta-8 staje się coraz ważniejsze wśród uczniów szkół średnich.

Odkrycia opublikowane w tym tygodniu w Journal of the American Medical Association (JAMA) pokazują, że 11,4% uczniów szkół średnich zażywało delta-8 THC w zeszłym roku.

THC Delta-8: Co to jest?

Delta-8 THC jest izomerem Delta-9 THC, który jest głównym związkiem psychoaktywnym występującym w marihuanie. Zarówno delta-8 THC, jak i delta-9 THC oddziałują z receptorami kannabinoidowymi w organizmie poprzez układ endokannabinoidowy, powodując podobno podobne, choć łagodniejsze, efekty odurzające.

Różnią się jednak statusem prawnym. Podczas gdy delta-9 THC występuje naturalnie w marihuanie, która zalicza się do substancji kontrolowanych na szczeblu federalnym, delta-8 THC pochodzi z konopi, co jest niczym innym jak innym terminem określającym rodzaj marihuany o niskim poziomie Delta-8 THC uprawiane do użytku przemysłowego.

 

Jednakże, kiedy uprawa konopi została zalegalizowana na szczeblu federalnym na mocy ustawy Farm Bill z 2018 r., produkty zawierające THC delta-8 zaczęto komercyjnie wytwarzać i sprzedawać w całym kraju, szczególnie w tych stanach, które nie zalegalizowały marihuany do użytku przez dorosłych.

To, co sprawia, że produkty delta-8 THC są wyjątkowe, to fakt, że są reklamowane jako oferujące użytkownikom wrażenia podobne do marihuany, ale są uważane za legalne na szczeblu federalnym, ponieważ pochodzą z konopi. Jednakże THC delta-8 nie podlega regulacjom federalnym i znajduje się w szarej strefie.

W rezultacie brak odpowiednich przepisów dotyczących produktów THC delta-8 doprowadził kilka stanów USA do wprowadzenia regulacji lub zakazu stosowania tych produktów, które są sprzedawane głównie w postaci artykułów spożywczych, elektronicznych urządzeń do waporyzacji i kwiatów.

 

Zażywanie THC Delta-8 przez nastolatków

W ramach tego badania naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali stosowanie produktów zawierających THC delta-8 wśród nastolatków w szkole.

Wyniki uzyskane z danych zebranych od 2186 uczniów klas 12. z 27 stanów USA będących uczestnikami ankiety przeprowadzonej przez Monitoring the Future w 2023 r. wykazały, że użycie produktów delta-8 THC w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosło 11,4%. Wśród nastolatków, którzy zadeklarowali używanie THC delta-8 w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 68,1% użyło go co najmniej trzy razy, 35,4% co najmniej dziesięć razy, a 16,8% co najmniej czterdzieści razy w tym okresie. Ponadto 90,7% tych nastolatków zgłosiło również używanie marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

Badacze potwierdzili, że używanie produktów delta-8 THC było niższe w stanach, w których marihuana została zalegalizowana do użytku przez dorosłych. Wskazuje to na częstsze używanie produktów delta-8 THC wśród nastolatków poszukujących alternatywnej psychoaktywnej marihuany w tych regionach USA, gdzie marihuana dla dorosłych pozostaje nielegalna.

Jeśli chodzi o używanie marihuany, 30,4% uczestników zgłosiło używanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Przepisy dotyczące Delta-8 THC mogą mieć wpływ na używanie leku przez nastolatki

Wstępne dowody sugerują, że regulacje na poziomie stanowym dotyczące THC delta-8 mogą korelować ze zmniejszonym używaniem THC przez nastolatki, uważają autorzy tego badania.

Warto zauważyć, że zakres używania przez nastolatków delta-8 THC lub innych psychoaktywnych produktów pochodzących z konopi może nie zostać w pełni uchwycony przez to badanie.

Podkreślając ograniczenia tego badania, badacze zauważyli, że niemożliwa jest osobna analiza skutków ze względu na korelacje między regionem objętym spisem powszechnym a zmiennymi politycznymi na poziomie stanu. Próba badawcza nie obejmowała również wszystkich stanów, a osoby nieobecne lub niezapisane do szkoły nie zostały uwzględnione w próbie. Średni wiek uczestników wynosił 17,7 lat, więc wyniki mogą nieprecyzyjnie odzwierciedlać młodszych nastolatków. Dodatkowo, badanie nie uwzględniło stosowania innych produktów pochodzących z konopi, takich jak delta-10 THC, ani produktów syntetyzowanych, takich jak HHC czy THC-O.

Mimo tych ograniczeń, naukowcy doszli do wniosku, że konieczne może być ustalenie priorytetów wysiłków mających na celu zajęcie się nadzorem, polityką i zdrowiem publicznym w odniesieniu do nastolatków używających produktów delta-8 THC.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl