Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!

BADANIE: TERPENY Z KONOPI INDYJSKICH MOGĄ ŁAGODZIĆ BÓL NEUROPATYCZNY WYWOŁANY CHEMIOTERAPIĄ

BADANIE: TERPENY Z KONOPI INDYJSKICH MOGĄ ŁAGODZIĆ BÓL NEUROPATYCZNY WYWOŁANY CHEMIOTERAPIĄ

BADANIE: TERPENY Z KONOPI INDYJSKICH MOGĄ ŁAGODZIĆ BÓL NEUROPATYCZNY WYWOŁANY CHEMIOTERAPIĄ

Nowe badanie wykazało, że terpeny z marihuany są tak samo skuteczne jak morfina w zmniejszaniu przewlekłego bólu neuropatycznego. Połączenie tych dwóch leków przeciwbólowych dodatkowo zwiększa ulgę w bólu, nie powodując negatywnych skutków ubocznych.

Wcześniejsze badania sugerowały, że roślina Cannabis sativa oraz jej dwa główne kannabinoidy, tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), mogą być efektywne w leczeniu przewlekłego bólu. Jednak efekty te są na ogół umiarkowane i mogą wiązać się z niepożądanymi skutkami ubocznymi o charakterze psychoaktywnym.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie PAIN przez naukowców z University of Arizona Health Sciences, terpeny – związki odpowiedzialne za aromat i smak roślin – stanowią alternatywną metodę łagodzenia bólu bez niepożądanych skutków ubocznych.

Terpeny występują we wszystkich roślinach, przy czym większość roślin ma dwa dominujące gatunki terpenów. Konopie indyjskie wyróżniają się, ponieważ zawierają aż 150 różnych terpenów, z których wiele pełni rolę dominujących związków.

 

Główny badacz John Streicher, członek Comprehensive Center for Pain & Addiction oraz profesor farmakologii w College of Medicine w Tucson, wraz z zespołem badawczym przetestował pięć terpenów występujących w konopiach indyjskich w umiarkowanych i wysokich stężeniach: alfa-humulen, beta-kariofilen, beta-pinen, geraniol i linalol.

W poprzednim badaniu zespół Streichera odkrył, że cztery z tych terpenów naśladowały działanie kannabinoidów, w tym zmniejszenie odczuwania bólu, w modelach zwierzęcych z ostrym bólem. W tym badaniu wykorzystano mysi model bólu neuropatycznego wywołanego chemioterapią – rodzaj przewlekłego bólu, który pojawia się, gdy wysoce toksyczne leki stosowane w chemioterapii uszkadzają nerwy, powodując ból.

Terpeny badano indywidualnie i porównywano z morfiną. Zespół badawczy odkrył, że każdy terpen skutecznie zmniejszał odczuwanie bólu na poziomie bliskim lub wyższym od szczytowego działania morfiny. Kiedy terpeny łączono z morfiną, działanie łagodzące ból wszystkich pięciu kombinacji terpenów i morfiny znacznie się zwiększyło.

To było dla nas naprawdę uderzające, ale to, że coś łagodzi ból, niekoniecznie oznacza, że będzie to dobra terapia” – powiedział Streicher.

Opioidy są często stosowane w leczeniu wielu rodzajów bólu, jednak mogą wywoływać liczne niepożądane skutki uboczne.

Aktywacja mózgowego systemu nagrody przez opioidy może prowadzić do uzależnienia oraz powodować tolerancję, czyli stan, w którym organizm przyzwyczaja się do leku i wymaga coraz większych dawek, aby uzyskać ten sam efekt.

Przyjrzeliśmy się innym aspektom terpenów, takim jak: Czy powodują one nagrodę? Czy mogą być uzależniające? Czy sprawiają, że czujesz się okropnie?” – stwierdził Streicher.

Odkryliśmy, że terpeny łagodzą ból i mają całkiem dobry profil skutków ubocznych”.

Żaden z terpenów nie wywoływał efektu nagrody, co czyni je niskim ryzykiem uzależnienia. Niektóre terpeny nie powodowały również zachowań awersyjnych, co sugeruje, że mogą być skutecznymi terapeutykami bez wywoływania niepokojących skutków ubocznych.

Na koniec badacze przetestowali różne drogi podawania terpenów: wstrzyknięcie, podawanie doustne oraz inhalację odparowanych czystych terpenów. Odkryli, że gdy terpeny podawano doustnie lub wziewnie, efekty były znacznie zmniejszone lub nie występowały.

Wiele osób waporyzuje lub pali terpeny jako część ekstraktów z konopi indyjskich dostępnych na rynku w stanach, gdzie używanie konopi indyjskich jest legalne” – powiedział Streicher.

Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że droga inhalacyjna nie miała wpływu na to badanie, ponieważ istnieje wiele, przynajmniej anegdotycznych raportów, mówiących, że działanie terpenów można uzyskać zarówno przyjmując je doustnie, jak i wdychając. Częścią czynnika zakłócającego jest to, że terpeny całkiem ładnie pachną i trudno ukryć ten aromat, przez co ludzie mogą odczuwać psychosomatyczny efekt przypominający placebo”.

Jest to pierwsze badanie dotyczące skutków ubocznych terpenów, a Streicher zamierza wykorzystać swoje ustalenia do opracowania kolejnego etapu badań – czy terpeny mogą blokować efekt nagrody opioidów, takich jak morfina, jednocześnie zwiększając ich potencjał łagodzenia bólu?

Dodał: „To nasuwa pomysł, że można zastosować terapię skojarzoną z opioidem o wysokiej zawartości terpenów, która mogłaby skuteczniej łagodzić ból, jednocześnie blokując potencjał uzależniający opioidów”.

 

Szukasz odmian konopi indyjskich, które przynoszą ulgę w bólu? Zajrzyj!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl