Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!

UTRWALONY STEREOTYP "LENIWEGO PALACZA" ZOSTAJE OBALONY PRZEZ BADANIA

UTRWALONY STEREOTYP "LENIWEGO PALACZA" ZOSTAJE OBALONY PRZEZ BADANIA

UTRWALONY STEREOTYP "LENIWEGO PALACZA" ZOSTAJE OBALONY PRZEZ BADANIA

„Nasze dane sugerują, że można być jednocześnie pracowitym, zmotywowanym i użytkownikiem konopi indyjskich”.

Nadszedł czas, aby porzucić ten stereotyp, jak wynika z nowych badań, które pokazują, że konsumenci marihuany nie są tak pozbawieni motywacji, jak mogłoby się wydawać. W badaniu, które opublikowano w czasopiśmie Social Psychological and Personality Science, przeprowadzono ankietę wśród użytkowników konopi indyjskich, aby sprawdzić, jaki wpływ ma haj na ich codzienne życie.

Michael Inzlicht, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu T Scarborough, który kierował badaniem: „Panuje stereotyp, że przewlekli użytkownicy konopi indyjskich są w jakiś sposób leniwi lub nieproduktywni”.

Naukowcy przebadali 260 stałych użytkowników marihuany (tych, którzy spożywają konopie indyjskie co najmniej trzy razy w tygodniu lub częściej), którzy regularnie otrzymywali wiadomości z pytaniem, czy są na haju, za pośrednictwem aplikacji.

 

 

„Odkryliśmy, że tak nie jest – ich zachowanie może się nieco zmienić w danym momencie, gdy są na haju, ale nasze dowody pokazują, że nie są leniwi ani wcale nie brakuje im motywacji”.

Następnie uczestników zapytano o stan emocjonalny, poziom motywacji, chęć do wysiłku i samoregulację.

Niektóre z najciekawszych odkryć dotyczą motywacji. Naukowcy zbadali gotowość uczestników do podjęcia wysiłku w celu wykonania zadania, gdy byli na "wysokim poziomie". Odkryli, że uczestnicy byli chętni i zmotywowani do włożenia takiego samego wysiłku, gdy był on wysoki, w porównaniu do sytuacji, gdy nie byli tego świadomi.

Wcześniejsze badania wykazały mieszane wyniki, jeśli chodzi o używanie konopi indyjskich i motywację.

Inzlicht zauważa, że wcześniejsze badania w dużej mierze opierały się na ograniczonych projektach eksperymentalnych, które nie uwzględniały różnic między użytkownikami cannabis a osobami nieużywającymi, takich jak różnice w osobowości, zdrowiu psychicznym lub używaniu innych substancji psychoaktywnych.

Mówi, że w tym badaniu przyjrzano się przewlekłemu używaniu konopi indyjskich w okresie, gdy uczestnicy byli aktywnie na haju, uwzględniając jednocześnie istniejące wcześniej różnice.

 

„Kac po trawce” - emocje i samoregulacja

Odkrycie naukowców sugeruje, że odurzenie rzeczywiście prowadzi do obniżenia poziomu samoregulacji, istotnej cechy dla wykonywania zadań.

Zauważyli, że długotrwałe zażywanie narkotyków wpływa na pewne zachowania związane z samoregulacją, takie jak zwiększona impulsywność, mniejsza rozwaga i brak porządku.

Inzlicht mówi: „Te zmiany mogą zniechęcać kogoś do wykonywania zadań, jednak nie obserwowaliśmy, żeby prowadziły one do zmniejszenia pracowitości, odpowiedzialności czy zdolności do skupienia się”.

Naukowcy również stwierdzili, że przewlekli użytkownicy konopi indyjskich doświadczają wzrostu pozytywnych emocji, takich jak podziw i wdzięczność, oraz zmniejszenia niektórych negatywnych emocji, takich jak strach i niepokój, podczas zażywania.

Naukowcy nie znaleźli dowodów na istnienie „kaca trawkowego”, co oznacza, że przewlekli użytkownicy nie doświadczają spadku funkcji (emocji lub motywacji) następnego dnia po zażyciu.

 

Nowe podejście do badań nad konopiami indyjskimi

Badanie skutków codziennego używania marihuany było w przeszłości utrudnione ze względu na ich status prawny, a większość badań skupiała się na próbach ograniczenia używania.

Inzlicht, zauważa, że teraz, gdy konopie indyjskie są legalne w Kanadzie, łatwiej jest je badać i przewiduje się, że będzie więcej badań nad zagrożeniami i potencjalnymi korzyściami.

„Historia literatury na temat konopi indyjskich skupiała się głównie na negatywnych skutkach medycznych przewlekłego używania” - mówi Inzlicht. „Jednak nasze badania dążą do przyjęcia neutralnego, obiektywnego podejścia, aby zobaczyć, jak konopie indyjskie wpływają na osoby zażywające je przewlekle w ich codziennym życiu”.

Inzlicht dodaje, że to badanie nie popiera intensywnego używania konopi indyjskich, a istnieje wiele badań podkreślających ryzyko związane z tym zachowaniem, szczególnie wśród młodych ludzi.

Wskazuje raczej na dane Statistics Canada, które pokazują, że prawie jeden na 10 dorosłych Kanadyjczyków regularnie używa konopi indyjskich, a są to osoby z różnych środowisk społecznych.

Pomimo zwiększonej akceptacji prawnej i społecznej, stosunkowo niewiele wiadomo na temat codziennych doświadczeń zwykłych użytkowników.

„Nasze dane sugerują, że można być jednocześnie pracowitym, zmotywowanym użytkownikiem konopi indyjskich”.

 

Poparte wcześniejszymi badaniami

Badanie poprzedzone z 2022 r. przeprowadzone przez naukowców z UCL, Uniwersytetu w Cambridge i King’s College w Londynie wykazało, że brak motywacji lub utrata możliwości cieszenia się życiem nie występują częściej wśród dorosłych i nastolatków używających konopi indyjskich niż w przypadku osób nieużywających produktów z nasion konopi.

W ramach badania CannTEEN, naukowcy sprawdzili, czy użytkownicy konopi indyjskich wykazują wyższy poziom apatii (utrata motywacji) i anhedonii (utrata zainteresowania nagrodami lub przyjemnością z nich) w porównaniu z grupą kontrolną oraz czy są mniej skłonni do podejmowania wysiłku fizycznego, aby otrzymać nagrodę.

Nie stwierdzono żadnych różnic między użytkownikami a nieużytkownikami, ani między grupami wiekowymi, ani w przypadku zadania wymagającego wysiłku fizycznego, ani w zadaniu polegającym na otrzymaniu prawdziwej nagrody, co potwierdziło dowody z innych badań, które nie wykazały żadnej różnicy lub bardzo niewielką różnicę.

 

Jeśli szukasz odmian nasion marihuany pobudzających, zwiększających chęć do pracy, zajrzyj do Naszego działu: Nasiona Marihuany Sativa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl