Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!

BADANIA: MEDYCZNA MARIHUANA "SZYBKO DZIAŁAJĄCA" I "SKUTECZNA" W LECZENIU BÓLU NEUROPATYCZNEGO

BADANIA: MEDYCZNA MARIHUANA "SZYBKO DZIAŁAJĄCA" I "SKUTECZNA" W LECZENIU BÓLU NEUROPATYCZNEGO

BADANIA: MEDYCZNA MARIHUANA "SZYBKO DZIAŁAJĄCA" I "SKUTECZNA" W LECZENIU BÓLU NEUROPATYCZNEGO

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców twierdzi, że medyczna marihuana nie tylko jest skuteczna i działa szybko w leczeniu bólu neuropatycznego, ale także wykazuje mniej skutków ubocznych niż tradycyjne leki. Badanie retrospektywne przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf (UKE Hamburg) w Niemczech, we współpracy z platformą telemedyczną "Algea Care"

Miało na celu zbadanie wpływu konopi indyjskich na pacjentów cierpiących na przewlekły ból neuropatyczny.

Wyniki badania, opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie "Medical Cannabis and Cannabinoids", opierają się na analizie 99 przypadków pacjentów niemieckich w wieku od 20 do 81 lat.

  • Lekarze specjaliści przepisywali pacjentom konopie indyjskie, a najczęściej stosowano kwiaty konopi indyjskich o zawartości THC wynoszącej od 12% do 22%, przy maksymalnej dziennej dawce do 1g.

  • W trakcie sześciu badań kontrolnych, przeprowadzanych w formie wywiadu ustnego, oceniano natężenie bólu, jakość snu, stan ogólny, objawy niepożądane i tolerancję terapii. Następnie porównano te dane z wynikami wyjściowymi, używając nieparametrycznego testu sumy rang Wilcoxona.

  • Co istotne, w trakcie badania nie zgłoszono poważnych skutków ubocznych, a aż 91% ankietowanych pacjentów stwierdziło, że terapia była dobrze tolerowana.

Wyniki wykazały, że produkty z nasion konopi indyjskich nie tylko okazały się skuteczne w leczeniu bólu neuropatycznego i towarzyszących mu problemów ze snem, ale również wyraźna poprawa bólu była widoczna już w ciągu kilku tygodni terapii i utrzymywała się przez cały okres badania.

 

Próg bólu, znaczące zmniejszenie

Na początku leczenia większość pacjentów doświadczała intensywnego bólu, gdzie średni poziom wynosił 7,5 na skali do 10, a aż 96% pacjentów zgłaszało ból przekraczający poziom sześciu.

Podczas pierwszej wizyty kontrolnej, która miała miejsce po sześciu tygodniach od rozpoczęcia terapii marihuaną, zaobserwowano istotne zmniejszenie zgłaszanych ocen bólu, przy czym nowy średni poziom bólu wyniósł 3,75.

 

Poprawa kondycji

Na pierwszej wizycie kontrolnej, poprawę stanu ogólnego zgłosiło 90% pacjentów. W kulminacyjnym okresie badania, trwającym przez sześć miesięcy, 97 pacjentów (99%) zgłosiło poprawę stanu ogólnego podczas jednej lub więcej wizyt kontrolnych.

W trakcie sześciu konsultacji kontrolnych z pacjentami, 279 z 307 pacjentów (91%) potwierdziło, że reagowali pozytywnie na leczenie konopiami indyjskimi.

 

Czy marihuana lecznicza stanowi alternatywę dla konwencjonalnych zabiegów?

Niemal tylko 2% lekarzy praktykujących w Niemczech przepisuje marihuanę leczniczą, według danych Algea Care. Celem tego badania było zbadanie korzyści terapeutycznych tej alternatywnej formy leczenia, która wiąże się z ograniczoną liczbą skutków ubocznych.

Niezależna ocena naukowa dostarczonych danych została przeprowadzona przez dr. Lana Kluwe oraz dr. Saida Farschtschiego z Oddziału Neurologii UKE w Hamburgu.

Doktor Julian Wichmann, założyciel i dyrektor generalny Algea Care, odgrywający kluczową rolę w projektowaniu badania, skomentował wyniki w ten sposób: "Wyniki jednoznacznie pokazują, że terapia medyczną marihuaną jest nie tylko skuteczna i działa szybko, przynosząc długotrwałe korzyści, ale także, w przeciwieństwie do tradycyjnych leków, charakteryzuje się znacznie mniejszą liczbą skutków ubocznych. Medyczna terapia konopiami indyjskimi jest legalna w Niemczech od marca 2017 roku, jednak nadal toczy się kontrowersja wokół stosowania marihuany w celach medycznych. Mimo tych trudności, około 250 000 pacjentów w całych Niemczech otrzymuje przepis na medyczną marihuanę w celu łagodzenia różnych objawów, takich jak migrena, depresja, ADHD, endometrioza, zaburzenia snu i przewlekły ból".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl