Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!

DZIENNA DAWKA THC MOŻE WYDŁUŻYĆ CZAS PRZEŻYCIA PACJENTÓW OBJĘTYCH OPIEKĄ PALIATYWNĄ

DZIENNA DAWKA THC MOŻE WYDŁUŻYĆ CZAS PRZEŻYCIA PACJENTÓW OBJĘTYCH OPIEKĄ PALIATYWNĄ

DZIENNA DAWKA THC MOŻE WYDŁUŻYĆ CZAS PRZEŻYCIA PACJENTÓW OBJĘTYCH OPIEKĄ PALIATYWNĄ

Dawka powyżej 4,7 mg dziennie „znacznie wydłuża” czas przeżycia i poprawia jakość życia. Wyniki niedawnego badania wskazały, że dzienna dawka THC jest powiązana z wydłużeniem czasu przeżycia pacjentów chorych na nowotwory objętych opieką paliatywną. Naukowcy badający wpływ THC na pacjentów z zaawansowanym nowotworem sugerują, że może to prowadzić nie tylko do wydłużenia czasu przeżycia, ale także do poprawy jakości życia w ostatnich dniach.

THC bywa przepisywane w celu łagodzenia objawów raka oraz skutków leczenia, takich jak chemioterapia, z pozytywnymi efektami obejmującymi zmniejszenie bólu, lęku i nudności oraz zwiększenie apetytu. Jednakże, nadal nie jest jasne, czy kannabinoid wpływa na oczekiwaną długość życia i śmiertelność w tej grupie pacjentów.

W nowym badaniu naukowcy ocenili wpływ dawkowania THC na grupę 9419 pacjentów z zaawansowanym nowotworem, zapisanych do specjalistycznej ambulatoryjnej opieki paliatywnej (SAPC). SAPC oferuje opiekę domową pacjentom z zaawansowanymi i postępującymi chorobami, których oczekiwana długość życia jest ograniczona do dni, tygodni lub miesięcy. Analiza objęła dane z pięciu zespołów ambulatoryjnej opieki paliatywnej w Brandenburgii.

 

Naukowcy porównali czas przeżycia trzech grup pacjentów:

  • tych, którzy nie otrzymywali THC,

  • tych, którzy otrzymywali niską dawkę THC (mniej niż 4,7 mg dziennie),

  • tych, którzy otrzymywali dzienną dawkę THC wyższą niż 4,7 mg.

Po przeanalizowaniu wyników odkryli, że THC „znacznie wydłuża czas przeżycia”, ale tylko wtedy, gdy dzienna dawka THC przekracza 4,7 mg.

Naukowcy stwierdzają: „Dane z badania wskazują na znaczący wpływ THC na przeżycie pacjentów ambulatoryjnej opieki paliatywnej, którzy przeżywają przepisanie leku na receptę o co najmniej siedem dni i stosują więcej niż 4,7 mg dziennie”.

Średni czas przeżycia został wydłużony o 15 dni. Z czasu przeżycia wynoszącego 25 dni bez terapii THC do 40 dni przy dziennej dawce THC wyższej niż 4,7 mg na dzień. To wydłużenie o ponad dwa tygodnie można uznać za znaczne.

Oprócz wydłużenia czasu przeżycia pacjenci wykazali również lepszą jakość życia i zwiększoną aktywność. Autorzy dodają: „Oprócz samego przeżycia pacjenci z THC stają się bardziej aktywni psychicznie i fizycznie, co jest zgodne z farmakologicznym działaniem THC i innych kannabinoidów. Większa aktywność i poprawa jakości życia mogą umożliwić pacjentom odnowienie kontaktów społecznych z bliskimi i przyjaciółmi oraz załatwienie niezbędnych spraw przed śmiercią.”

Autorzy podkreślają jednak szereg ograniczeń badania, w tym projekt retrospektywny, opieranie się na danych rzeczywistych oraz różnice między grupami pacjentów i sposób stosowania THC w każdym ośrodku terapeutycznym. Zalecili przeprowadzenie bardziej rygorystycznych badań w tym zakresie i przestrzegają przed omawianiem wyników w kontekście jakichkolwiek potencjalnych przeciwnowotworowych skutków THC.

Dodają: „Zdecydowanie nie chcemy omawiać żadnego przeciwnowotworowego działania THC i CBM. THC stosowano w fazie końcowej, z krótkim czasem przeżycia, w którym działanie przeciwnowotworowe – jeśli w ogóle – było mało prawdopodobne.”

 

Szukasz odmian nasion marihuany o stosunku THC do CBD 1:1, które wzmacniają przeciwnowotworowe działanie THC? Sprawdź!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl