Masz pytania? napisz do nas

Napisz do nas!

DEKARBOKSYLACJA KONOPI: KLUCZOWY KROK W PRZYGOTOWANIU MEDYCZNEGO SUSZU DO UŻYCIA

DEKARBOKSYLACJA KONOPI: KLUCZOWY KROK W PRZYGOTOWANIU MEDYCZNEGO SUSZU DO UŻYCIA

DEKARBOKSYLACJA KONOPI: KLUCZOWY KROK W PRZYGOTOWANIU MEDYCZNEGO SUSZU DO UŻYCIA

Susz konopny, znany również jako cannabis, w swojej naturalnej postaci zawiera postać kwasową CBD oraz THC. Występujące w nim owe kwasowe formy kannabinoidów, takie jak CBDA i THCA, są kluczowe dla przekształcenia w bardziej znane i aktywne formy neutralne. Proces ten, nazywany dekarboksylacją, wymaga czasu oraz odpowiedniej temperatury, a jego efekty można osiągnąć nawet w domu.

Czym jest dekarboksylacja?

Dekarboksylacja konopi to proces, w którym kwasowe formy kannabinoidów, obecne naturalnie w pąkach konopi, przekształcają się w formy neutralne. Pąki zawierają kwasowe formy kannabinoidów, takie jak CBDA, THCA i CBGA, które pod wpływem ciepła tracą grupę karboksylową (-COOH), przekształcając się w formy neutralne, takie jak CBD, THC i CBG.

 

Dlaczego przeprowadza się dekarboksylację suszu konopnego?

Głównym celem dekarboksylacji jest uzyskanie suszu konopnego z kannabinoidami w formie neutralnej, która wykazuje działanie psychoaktywne lub medyczne. Formy kwasowe zazwyczaj mają mniejsze właściwości lecznicze, chociaż badania sugerują, że mogą istnieć pewne wyjątki, w których formy kwasowe mogą być korzystniejsze.

 

Jak przeprowadzić dekarboksylację konopi w domu?

Najprostszą metodą dekarboksylacji jest podgrzewanie suszu konopnego, co może nastąpić w różnych warunkach, takich jak palenie, waporyzacja, pieczenie w piekarniku, podgrzewanie w wodzie, na patelni lub w mikrofalówce. Każda z tych metod wymaga precyzyjnej kontroli temperatury i czasu, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

 

 

Dekarboksylacja marihuany w domu

 

 

W jakiej temperaturze dekarboksylować konopie?

Dobór odpowiedniej temperatury oraz czasu ogrzewania suszu są kluczowymi czynnikami wpływającymi na efektywność tego procesu. Użycie zbyt niskiej temperatury może prowadzić do niskiej konwersji kwasowych kannabinoidów do neutralnych. Zbyt wysoka natomiast może wiązać się degradacją znaczniej części fitozwiązków.

Jaka jest wiec optymalna temperatura i czas dekarboksylacji? Na początku trzeba sobie uzmysłowić, że temperatura oraz czas wymagany do jak najefektywniejszej konwersji form kwasowych do neutralnych jest różny dla poszczególnych kannabinoidów.

Praktyczne informacje znajdziemy w badaniu z 2016 oceniającym skuteczność dekarboksylacji CBDA, THCA oraz CBGA – trzech kannabinoidów znajdujących się w konopiach w najwyższym stężeniu. Optymalna temperatura oraz czas ogrzewania:

THC:

 • 110 stopni – 30 minut,
 • 130 stopni – 9 minut,
 • 145 stopni – 6 minut.

CBD:

 • 110 stopni – 50 minut,
 • 130 stopni – 30 minut,
 • 145 stopni – 15 minut.

CBG:

 • 110 stopni – 45 minut.

Temperatura podczas dekarboksylacji powinna być możliwie jak najniższa, przy której zachodzi efektywna konwersja kannabinoidów. Pozwala to na zatrzymanie w suszu jak największej ilości pozostałych fito-związków – między innymi terpenów – które są podatne na utlenienia pod wpływem wysokiej temperatury. Zalecamy więc dekarboksylować susz w niższej temperaturze przez dłuższy czas, niż krócej przy wyżej temperaturze.

Na podstawie powyższych danych wysoką efektywność dekarboksylacja osiągniemy przy temperaturze 110 stopni przez 50 minut. Jest to zalecana przez nas procedura, jeśli zależy Ci dekarboksylacji wszystkich głównych kannabinoidów.

 

 

Metody dekarboksylacji w domu:

 • Palenie: Najbardziej tradycyjna metoda, która automatycznie przeprowadza dekarboksylację podczas spalania konopi, ale może wiązać się z niekorzystnymi efektami dla zdrowia.
 • Waporyzacja: Bezpieczniejsza alternatywa dla palenia, która pozwala na odparowanie kannabinoidów przy kontrolowanej temperaturze.
 • Piekarnik: Metoda kontrolowana, polegająca na pieczeniu suszu w piekarniku przez określony czas i temperaturę.
 • Woda: Dekarboksylacja w wodzie jest kolejną metodą, która wykorzystuje temperaturę wrzenia wody do przeprowadzenia procesu.
 • Patelnia: Prosta metoda, w której susz jest podgrzewany na patelni, choć trudno kontrolować temperaturę.
 • Mikrofalówka: Szybka, ale wymagająca precyzji metoda, która może być trudna do kontrolowania.

Dekarboksylacja konopi to kluczowy proces, który przekształca kwasowe formy kannabinoidów w bardziej aktywne i użyteczne formy neutralne. Wybór odpowiedniej metody i kontrola temperatury są kluczowe dla skuteczności tego procesu, a przeprowadzenie go w domu może być stosunkowo łatwe i dostępne dla każdego entuzjasty konopi. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu lokalnych przepisów dotyczących korzystania z konopi.

 

Tutaj znajdziesz pełną listę odmian o MEDYCZNYM zastosowaniu LISTA

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl